SEO priser

Hvad koster SEO? Hele prislisten

SEO, eller søgemaskineoptimering, koster fra 5.000 kr. om måneden hos Manids. Her er hele prislisten, linje for linje, og det, der afgør, om du ender lavt eller højt.

Pakker

Tre måder at investere i SEO

Den rigtige pris afhænger af fundament, konkurrence, antal sider og hvor hurtigt du vil skabe kommerciel synlighed.

SEO-audit
fra 15.000 kr.
engangsprojekt

Til dig, der skal kende fundamentet før et SEO-forløb.

  • Teknisk crawl og GSC-gennemgang
  • 404, redirects, metadata og schema
  • Intern linking og money page-prioritering
  • 30-dages roadmap
Basis
5.000 kr.
pr. måned

Lokal eller lille national indsats.

  • Teknisk vedligehold
  • Én indholdsopgave hver måned
  • Månedlig rapport
  • 1 måneds binding
Mest valgt
Vækst
9.500 kr.
pr. måned

Det, de fleste SMV'er vælger. Indhold, intern linking og teknisk arbejde hver måned med kvartalsplan.

  • Indhold hver måned
  • Intern linking
  • Teknisk arbejde og oprydning
  • Kvartalsplan og månedlig rapport
Forventning

SEO-prisen giver kun mening sammen med tidshorisonten

Lav pris og høj konkurrence er en dårlig kombination. Vi starter derfor med at forklare, hvad der realistisk kan flyttes, og hvilke søgninger der kræver længere opbygning.

4-8 uger

Tekniske fejl, lokale titles, interne links og Google Business Profile-arbejde kan ofte give de første bevægelser.

3-6 måneder

Nationale SEO bureau-, branche- og pris-søgninger kræver typisk content, authority og løbende optimering.

6-12 måneder

Topical authority, stærke cases og stabile topplaceringer på konkurrenceudsatte søgninger skal bygges over tid.

Hvad påvirker prisen?

Det dyre er ofte ikke SEO. Det dyre er at prioritere forkert

Teknisk gæld

404, langsomme sider, migrationer og uklare canonicals skal løses før content skaleres.

Konkurrence

SEO bureau-, pris- og brancheord kræver mere authority end longtail og lokale quick wins.

Antal landingssider

Flere byer, brancher og services kræver mere research, copy, proof og intern linking.

Måling

Hvis leads ikke spores rigtigt, kan SEO ikke prioriteres efter forretningseffekt.

Hele prislisten, linje for linje

De fleste bureauer viser tre pakker og siger "kontakt os" om resten. Her er alt det, vi sælger på SEO, med den pris vi tager. Alle beløb er ekskl. moms. Den endelige pris afhænger af sitet, men den ligger her, ikke et andet sted.

Analyse og implementering

Engangsprojekter. Du får en prioriteret liste, ikke en rapport til skuffen.

YdelsePrisHvad der er med
Teknisk SEO-audit, almindelig hjemmeside15.000 kr.Crawl, indeksering, Core Web Vitals, struktur og indhold. Prioriteret efter hvad der flytter mest først.
Teknisk SEO-audit, stor webshop eller platform25.000 kr.Som ovenfor, plus facetter, filtre, duplikater og kategoristruktur. Fra cirka 500 sider og op.
Teknisk implementering af audit22.000 kr.Vi retter det, auditten fandt. Kræver adgang til tema eller udvikler.
Redirects og migreringsovervågning15.000 kr.Ved ny hjemmeside eller nyt domæne. Redirect-kort, overvågning og fejlretning i otte uger efter.

Løbende SEO pr. måned

Ingen binding ud over en måned. Vi anbefaler at vurdere effekten over mindst tre til seks.

YdelsePrisHvad der er med
Basis5.000 kr./md.Lokal eller lille national indsats. Teknisk vedligehold, én indholdsopgave og rapport hver måned.
Vækst9.500 kr./md.Det de fleste SMV'er vælger. Indhold, intern linking og teknisk arbejde hver måned med kvartalsplan.
Ambitiøs indsats13.500 kr./md.Flere emneklynger ad gangen, linkbuilding og hurtigere tempo. Til konkurrenceprægede søgninger.
Stor webshop eller platform20.000 kr./md.Kategori- og produktsideoptimering i skala, feeds og teknisk overvågning.

Lokal SEO

Når du skal findes i din by og ikke i hele landet.

YdelsePrisHvad der er med
Lokal SEO, første lokation11.000 kr.Google Business Profile, lokale landingssider, NAP-konsistens og anmeldelsesflow.
Ekstra lokation4.500 kr.Pr. yderligere adresse eller by, når den første er sat op.

Indhold

Skrevet til at rangere og til at blive læst. Aldrig kun det ene.

YdelsePrisHvad der er med
SEO-artikel3.800 kr.1.000 til 1.500 ord, søgeordsanalyse, intern linking og metadata. Klar til at publicere.
Dybdegående artikel eller guide5.500 kr.2.500 ord og op, kilder, faktabokse og struktur til udvidede søgeresultater.
Emneklynge, 8 artikler26.000 kr.Én pillar og syv understøttende artikler, linket sammen. 16 procent under stykprisen.

Struktur, teknik og autoritet

De opgaver der oftest bliver glemt, og som oftest er det der mangler.

YdelsePrisHvad der er med
Intern linking og sitearkitektur13.000 kr.Kortlægning af alle sider, linkflow til pengesider og en struktur der kan vokse.
Kategori- og produktsideoptimering29.000 kr.Til webshops. Titles, tekster, facetter og schema på de sider der sælger.
Schema, standardopsætning8.000 kr.Organization, LocalBusiness, Article, Product og FAQ. Valideret.
Schema, specialimplementering12.000 kr.Egne datatyper, dynamisk generering fra jeres data.
Linkbuilding og outreach9.000 kr.Pr. måned. Relevante danske links, ingen købte netværk.

Skal du bruge et tal for en hjemmeside eller webshop i stedet, står de på siden om hjemmesidepriser. Hele prisoversigten ligger på /priser/.

Fire ting der afgør, om du ender lavt eller højt

Prisen på SEO er ikke tilfældig, og den er ikke ens for alle. Det er de her fire forhold, vi kigger på, før vi siger et tal.

  1. Hvor meget teknisk gæld sitet bærer på

    En hjemmeside med langsom indlæsning, dublerede sider og rodet struktur skal ryddes op, før indhold overhovedet får en chance. Det er ikke SEO-prisen der er høj. Det er regningen for det, der blev sprunget over, da siden blev bygget.

    Eksempel: En WordPress-side med 40 plugins og tre sidebuildere koster typisk 22.000 kr. i teknisk implementering, før vi skriver ét ord.

  2. Hvem du konkurrerer med

    At rangere på "tømrer Horsens" og at rangere på "forsikring" er to forskellige sportsgrene. Jo flere bureauer og store brands der allerede har investeret i søgningen, jo mere indhold og autoritet skal der til.

    Eksempel: Lokale håndværkersøgninger flytter ofte med Basis. Nationale B2B-søgninger kræver Vækst eller Ambitiøs.

  3. Hvor mange sider der skal tjene penge

    En virksomhed med tre ydelser og én by har brug for få, stærke sider. En webshop med 2.000 produkter har brug for struktur, skabeloner og automatik. Prisen følger antallet af sider, der skal konkurrere, ikke antallet af sider på sitet.

    Eksempel: Fem servicesider optimeres i et Vækst-forløb. 200 kategorisider er et projekt til 29.000 kr. først.

  4. Om der kan måles på det

    Uden korrekt tracking kan hverken du eller vi se, om SEO giver henvendelser eller bare trafik. Mangler det, skal det på plads først. Ellers betaler du for arbejde, ingen kan vurdere.

    Eksempel: Et komplet GA4- og GTM-setup koster 9.000 kr. og er forudsætningen for al rapportering.

Selv, freelancer eller bureau

Bureau er ikke altid svaret, og vi siger det gerne. Her er de tre veje, med det de koster og det de kræver af dig.

Gør det selv

0 kr. plus din tid

Fordele: Ingen faktura. Du lærer dit eget marked at kende.

Ulemper: SEO tager tid, og tid er det, du har mindst af. De fleste går i stå efter tre måneder, når der ikke er sket noget synligt endnu.

Passer: Til dig med under fem sider, lokal konkurrence og en aften om ugen til rådighed.

Freelancer

Typisk 600 til 1.200 kr. i timen

Fordele: Fleksibelt og ofte billigere pr. time. Én person kender dit site.

Ulemper: Én persons kompetencer. Teknik, indhold og links er sjældent lige stærke hos samme menneske. Ferie og sygdom stopper arbejdet.

Passer: Til afgrænsede opgaver, hvor du selv styrer prioriteringen.

Bureau

5.000 til 20.000 kr./md. hos Manids

Fordele: Teknik, indhold og måling under ét tag. Kontinuitet og en plan der løber over kvartaler.

Ulemper: Dyrere pr. time end en freelancer. Du skal have et site, der er værd at investere i, ellers er det spild.

Passer: Til virksomheder hvor SEO skal give henvendelser, ikke bare rangere.

Seks ting du skal reagere på, uanset hvem du taler med

Også hvis det er os. Det her er de tegn, der oftest ender i en dårlig aftale.

  • Garanti for placeringer

    Ingen bestemmer over Google. Den der lover det, sælger noget andet end SEO.

  • Pris uden at have set sitet

    Et tilbud før auditten er et gæt. Vi giver et prisniveau, men den endelige pris kræver at vi har kigget.

  • Rapporter om søgeord, ikke om henvendelser

    Placeringer er et middel. Måles der ikke på leads eller salg, kan ingen sige om det virker.

  • Binding på 12 måneder

    Der er ingen faglig grund. Binding sikrer bureauet, ikke dig. Vi kører måned til måned.

  • Links du ikke må se

    Købte netværkslinks virker indtil de ikke gør. Så koster de mere at komme af med end de gav.

  • Ingen adgang til jeres egne data

    Search Console, GA4 og GTM skal være jeres. Et bureau der ejer dine konti, ejer din exit.

Flere spørgsmål om pris

Hvad koster SEO om måneden?

Hos Manids fra 5.000 kr. for en lokal indsats til 20.000 kr. for en stor webshop. De fleste SMV'er ligger på 9.500 kr. om måneden. Beløbet dækker teknisk arbejde, indhold og rapportering, ikke annoncebudget.

Hvad koster en SEO-artikel?

3.800 kr. for en artikel på 1.000 til 1.500 ord med søgeordsanalyse og intern linking. 5.500 kr. for en dybdegående guide. Otte artikler som samlet emneklynge koster 26.000 kr.

Hvad koster lokal SEO?

11.000 kr. for opsætning af den første lokation, inklusive Google Business Profile og lokale landingssider. 4.500 kr. pr. ekstra by. Løbende vedligehold ligger i Basis til 5.000 kr. om måneden.

Hvornår kan jeg se resultater?

Tekniske rettelser og lokal SEO flytter typisk noget inden for fire til otte uger. Nationale søgninger tager tre til seks måneder. Autoritet på konkurrenceprægede søgeord bygges over seks til tolv måneder. Vi siger det, fordi det passer, ikke fordi det sælger.

Kan jeg lave SEO selv?

Ja, hvis du har tiden og sitet er lille. Titles, meta descriptions, overskrifter og indhold kan du gøre en del ved selv. Teknik, struktur og skala er der, hvor det bliver svært uden hjælp. Et audit til 15.000 kr. giver dig listen, du selv kan arbejde efter.

Hvorfor sælger I ikke timer?

Fordi du ikke køber timer. Du køber at blive fundet af de rigtige kunder. En fast pris pr. opgave betyder, at risikoen for at noget tager længere tid ligger hos os, ikke hos dig.

Hvad sker der, hvis vi stopper?

Du beholder alt. Sitet, indholdet, konti og adgange er jeres fra dag ét. Det, der er bygget, bliver ved med at virke. Det, der ikke bliver vedligeholdt, glider langsomt, men det forsvinder ikke.

Vil du have et tal på dit eget site, så start med det gratis SEO-tjek, eller book en snak på 30 minutter. Ingen bindinger, to konkrete forslag med hjem.

SEO-prisvurdering

Få et realistisk SEO-budget før du binder dig

Vi gennemgår dit nuværende fundament, vigtigste søgeord, lokale muligheder og konkurrentbillede. Derefter får du en anbefaling til budget og første 30 dage.

Få SEO-prisvurdering
Svar inden for 24 timer · Budget, roadmap og forventning
Et teknisk SEO-audit koster fra 15.000 kr. Løbende SEO koster 5.000 kr./md. i Basis og 9.500 kr./md. i Vækst. Ambitiøs indsats koster 13.500 kr./md. Lokal SEO for første lokation koster 11.000 kr. som engangsopgave.
Vi arbejder som udgangspunkt med én måneds binding. SEO kræver dog tid, så vi anbefaler normalt at vurdere effekten over mindst 3-6 måneder.
Ja, i SEO vækstforløb indgår content- og landingpagearbejde. I et teknisk audit indgår primært analyse, prioritering og første oprydning.
Ja. Hvis I selv har udvikler eller marketingteam, kan vi levere et audit og en prioriteret backlog, som I selv implementerer.
Nej. Ingen seriøse SEO-bureauer kan garantere placeringer. Vi kan garantere en transparent proces, dokumenteret arbejde og løbende rapportering.
Book et gratis møde